Stół do jadalni, stolik kawowy do salonu, biurko czy konsola, to meble, które będą służyły nam przez lata jeśli tylko odpowiednio o nie zadbamy. Jak to zrobić i jakie wykończenie blatu wybrać już na etapie zamawiania, aby mebel cieszył nas przez długie lata?
Zacznijmy od tego w jaki sposób można zabezpieczyć blat i którą wersję wybrać aby oprócz ochrony pełniła również funkcję ozdobną i pasowała do naszego wnętrza.
Metody zabezpieczania blatu
Lakier
Lakier, to popularna metoda ochrony blatu z drewna litego a także drewna połączonego z żywicą. Lakier przede wszystkim:
- chroni drewno przed wilgocią i uszkodzeniami
- przedłuża jego żywotność
- uwydatnia barwę i usłojenie
W naszej stolarni używamy lakierów o wysokiej twardości, transparentnych, które nie żółkną. Dodatkowo wybierając lakier możemy zdecydować o wersji wykończenia matowej lub błyszczącej. W zależności od tego co bardziej pasuje do naszego wnętrza lub jaki efekt końcowy chcemy uzyskać wybieramy jedną z opcji.
Mat czy połysk?
- w opcji matowej lakier nadaje drewnu naturalny wygląd, a w dotyku pozostaje satynowo gładki
- w opcji połysku sprawia wrażenie tafli lustra, w której można się przejrzeć
Meble wykończone lakierem pięknie prezentują się zarówno w domowych aranżacjach jak i biznesowych wnętrzach. Nadają wnętrzom ekskluzywnego wyglądu i sprawdzą się w stylach klasycznym, glamour czy art deco.
Olej
Olej lub olejowosk, to sposób zabezpieczania blatu z drewna litego a jego zadanie to:
- ochrona przed uszkodzeniami,
- ochrona powierzchni przed ścieraniem,
- zabezpieczenie przed wodą, winem, kawą.
Dodatkowo olej pozwala drewnu oddychać, podkreśla jego naturalne kolory i wydobywa piękno.
Oleje występują w różnych kolorach, dzięki czemu możemy nadać drewnu pożądany odcień, dopasować do wnętrza lub uzyskać efekt postarzenia.
Stosowane przez nas oleje są przeznaczone do kontaktu z żywnością i bezpieczne dla ludzi.
Wykończenie blatu olejem sprawia, że meble zachowują swój naturalny wygląd. Jest to idealne rozwiązanie dla fanów stylu boho, rustykalnego i industrialnego.
Szkło
Szkło jako dodatkowe zabezpieczenie może być stosowane na różnego rodzajach blatach. W swoich projektach stosujemy szkło wysokiej jakości:
- optiwhite
- grubości 5 mm
- hartowane
- krystaliczne w barwie
- odporne na zarysowania
- idealnie gładkie
- wykończone fazami
Ta forma wykończenia blatu dodaje elegancji całemu stolikowi ale przede wszystkim:
- zabezpiecza mebel przed uszkodzeniami
- pozwala łatwo utrzymać czystość
- podkreśla kolor i wzór blatu
Wersja wykończenia ze szkłem doskonale sprawdzi się we wnętrzach w stylu nowoczesnym. Zamawiając mebel możecie zdecydować się na takie dodatkowe jego zabezpieczenie.
Jak dbać o meble drewniane, lakierowane, łączone z żywicą?
Zasady użytkowania i konserwacji mebli są proste, wystarczy ich przestrzegać aby cieszyć się efektownym meblem przez wiele lat.
- Meble należy użytkować zgodnie z ich przeznaczeniem. Pamiętajmy by nadmiernie nie obciążać mebli, nie stawać, nie siadać na meblach typu stoły, stoliki, biurka.
- Meble należy ustawić na równej powierzchni (wypoziomowanej). Wypoziomowana powierzchnia pozwala utrzymać stabilną konstrukcję mebla i zachować bezpieczeństwo podczas jego użytkowania.
- Meble należy użytkować w pomieszczeniach zamkniętych, suchych i zabezpieczonych przed działaniem warunków atmosferycznych. Mebli nie należy wystawiać na działanie warunków atmosferycznych typu deszcz, śnieg, mróz, słońce. Meble nieprzeznaczone do użytkowania na zewnątrz w takich warunkach się zniszczą. Czynniki fizyczne uszkodzą lakier lub inne formy zabezpieczenia blatu, a nadmierna suchość lub wilgotność powietrza wypaczy drewno.
- Chronić przed szkodliwymi wpływami czynników takich jak woda, promienie słoneczne, które mogą trwale uszkodzić mebel. Optymalne warunki w pomieszczeniu dla mebli drewnianych to wilgotność powietrza około 50-70% i temperatura 15 – 30°C.
- Nie pozostawiajmy na meblach rozlanych cieczy, długotrwały kontakt, np. z wodą może spowodować trwałe uszkodzenia szczególnie na powierzchniach lakierowanych. Zwracajmy uwagę na wilgotność powietrza, zbyt suche jak i zbyt wilgotne powietrze będzie niekorzystnie wpływało na wygląd drewna i może powodować jego deformację, zmiany kształtu itd.
- Meble należy ustawiać w odległości nie mniejszej niż 1m od zamkniętych źródeł ciepła typu grzejnik, w przypadku kominków, pieców i palenisk w odległości nie mniejszej niż 1,5m. Wysoka temperatura negatywnie wpływa na drewno, nadmiernie je wysusza, a bliskość źródła ognia jest dodatkowo niebezpieczna gdyż grozi trwałym uszkodzeniem mebla.
- Należy chronić powierzchnie przed kontaktem z wysoką temperaturą, wodą lub innymi cieczami, substancjami chemicznymi, mogą mieć one wpływ na uszkodzenia powierzchni mebla. Bezpośrednio na blacie nie należy stawiać gorących przedmiotów. Pod gorące naczynia dobrze stosować podkładki, które ochronią blat. Wysoka temperatura może trwale zmienić kolor lakieru lub drewna.
- Niebezpieczne dla blatu są też ciecze intensywnie barwiące takie jak wino, sok z buraków lub czarnej porzeczki, kawa lub herbata. Po rozlaniu natychmiast trzeba je usunąć z powierzchni gdyż zwłaszcza w przypadku blatu olejowanego (po upływie długiego czasu od impregnacji) ciecz może wniknąć w strukturę drewna i trwale go zabarwić. Substancje chemiczne mogą trwale uszkodzić, odbarwić warstwy lakieru, a nawet drewna.
- Polakierowane powierzchnie mebli należy chronić przed zarysowaniem i obiciem.
Lakierowane powierzchnie są wrażliwe na zarysowania i obicia, przy tego rodzaju wykończeniu blatu takie uszkodzenia są mocno widoczne. Należy zapobiegać tego typu zdarzeniom, nie zostawiać na blacie przedmiotów, które potencjalnie mogą go uszkodzić (np. klucze czy inne metalowe przedmioty), stosować podkładki.
- Meble należy przecierać suchą lub wilgotną, miękką tkaniną a następnie wytrzeć dokładnie do sucha. Do konserwacji należy stosować wyłącznie preparaty do tego przeznaczone. Do pielęgnacji mebli nie należy stosować płynów z alkoholem, szorstkich ściereczek, wszelkich akcesoriów, które mogą uszkodzić, porysować blat. W przypadku potrzeby usunięcia naturalnych śladów użytkowania oraz dodatkowej konserwacji i ochrony blatu możemy:
- przy stołach litych olejowanych, co jakiś czas nakładać olej samodzielnie, przedłuży to żywotność blatu,
- przy blatach lakierowanych oddać blat do renowacji do pracowni stolarskiej.
Mamy nadzieję, że wiecie już jaką formę zabezpieczenia blatu wybierzecie, a dbanie o mebel nie będzie trudnym zadaniem.